środa, 21 listopada 2018

Konstrukcje z giętego szkła. Czy to nowość na rynku?

Technologia gięcia szkła znana i wykorzystywana była już pod koniec XIX w. Od tego czasu produkcja oraz obróbka szkła posunęła się do przodu, a technologia umożliwia dziś płynne gięcie dużych tafli, wg różnych promieni, a nawet pod różnym kątem. Gięte szkło - tym razem temu zagadnieniu poświęcony jest nasz kolejny artykuł.


Konstrukcje wykorzystujące gięte szkło spotykamy coraz częściej w naszym życiu. Stosowane są jako balustrady zabezpieczające schody, fasady, zadaszenia czy obudowy szybów windowych. Jest to świetny materiał sprawdzający się nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale także i dekoracyjny.

Dzięki procesowi gięcia, szkło nabiera nowej jakości. Szkło jako materiał poddający się recyklingowi, sprzyja środowisku, przez co coraz chętniej używane jest jako zamiennik elementów konstrukcyjnych ze stali czy drewna. Walory nośne elementów giętych, pozwalają na inne zaskakujące rozwiązania odciążające konstrukcję.

Spośród wielu metod gięcia szkła, takich jak gięcie na gorąco, gięcie w trakcie laminowania i gięcie na zimno, warto wyróżnić technikę gięcia połączonego z hartowaniem. To właśnie to rozwiązanie gwarantuje największe bezpieczeństwo i trwałość naszych elementów konstrukcyjnych. W przeciwieństwie do innych metod sprawdzających się lepiej w zastosowaniu dekoracyjnym, stawiających wygląd ponad cechy konstrukcyjnie, gięte szkło hartowane odznacza się największymi właściwościami praktycznymi. Ma ono największą odporność na uszkodzenia mechaniczne i sprawdza się w środowisku narażonym na duże wahania temperatury, a w przypadku rozbicia pozostaje bezpieczne dla ludzi. Szkło gięte odprężane, stosowane między innymi w gablotach i wystawach, ma prawie pięciokrotnie mniejszą wytrzymałość na naprężenia mechaniczne w porównaniu z giętym szkłem hartowanym. To dlatego elementy takie jak balustrady, schody, kopuły sklepienia czy ściany osłonowe wykonane są z giętego szkła hartowanego. Wysoka wytrzymałość wiąże się z ograniczeniami związanymi z modelowaniem szkła. Niestety nie uzyskamy tak różnorodnych kształtów jak w przypadku innych metod gięcia. Jednak w konstrukcjach wymagających trwałości i pomysłowości konstrukcyjnej sprawdzą się wyśmienicie.

Szkło gięte zyskało tak duże znaczenie w konstrukcjach budowlanych ze względu na swą unikalność. Każde wygięcie szkła musi być dobrze zaplanowane i wykonane. Biorąc pod uwagę wymiary szkła, możemy nadać mu charakterystyczny kształt, sprawdzający się pod względem konstrukcyjnym oraz wzbogacający wygląd. Dlatego właściwości jakie chcemy uzyskać w danym elemencie, musimy wcześniej ustalić określając precyzyjnie wymagania.

Liczba budynków używających giętego szkła stale rośnie, jednak nie jest stosowana przez każdego. Konstruktorzy i architekci są coraz bardziej świadomi możliwości jakie daje gięte szkło, co przyczynia się do powstawania wyjątkowych projektów budowlanych.

Czekamy na Wasze pytania i komentarze!

e-mail: tadeusz@tierspol.pl
Tel. 89 741 20 95

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz