czwartek, 9 listopada 2017

O czym powinniśmy pamiętać przy wyborze schodów?

Każdy inwestor w pewnym momencie prowadzenia swojej budowy stawia sobie pytanie – jakie schody wybrać? Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik po rodzajach schodów, rozwieje wątpliwości dotyczące wyboru schodów.Wydaje się, że wybór schodów do domu nie jest największym wyzwaniem stojącym przed inwestorem w trakcie budowy. Pewnie tak jest, ale nie można także podchodzić lekceważąco do tego etapu budowy. Schody powinny być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne, ale od dłuższego czasu inwestorzy i projektanci dodają jeszcze w tym miejscu inny przymiotnik – estetyczne!

I trzeba przyznać, że o ile bezpieczeństwo i funkcjonalność to pewien standard w budowie schodów, o tyle w przypadku estetyki bywa różnie. Nie wszyscy inwestorzy zrozumieli bowiem, że czasem warto wydać nieco więcej i później cieszyć się z wyjątkowych schodów, które ozdobią wnętrze, a nie będą tylko standardowym dodatkiem do niego.

Rodzaje schodów w naszych domach

Podstawowym kryterium dzielącym schody jest ich konstrukcja oraz rodzaj materiałów, z których są wykonane. O wyborze należy pomyśleć już wcześniej, najlepiej przy projektowaniu, lub na wczesnym etapie budowy domu.

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy m.in. schody jednobiegowe, dwubiegowe, wirowe, wstęgowe, a także na jednej belce lub dwóch belkach. Rodzaj konstrukcji to jeden czynnik dzielący schody, a drugim jest rodzaj materiałów. W tym przypadku mamy schody szklane, schody drewniane, schody ażurowe, czy metalowe.

Szczyt elegancji czyli schody szklane

Absolutnie nowym i szybko zdobywającym rynek trendem w budowie schodów są schody szklane i schody całoszklane. Klienci często wybierają te schody ze względu na ponadprzeciętną estetykę i oryginalny wygląd tego produktu. Posłużmy się zdjęciem…

Szklane schody najczęściej mają stalową konstrukcję i szklane stopnie z hartowanego i klejonego szkła. Dodatkowo, warto także rozważyć montaż szklanych balustrad, które nadają schodom charakteru.

Coraz częściej realizowane są również schody całkowicie zbudowane ze szkła, łącznie z konstrukcją. Konstrukcje szklane dodają pomieszczeniom lekkości, zapewniają lepszy dopływ światła dziennego. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji oraz odpowiednim konstrukcjom szkła są absolutnie bezpieczne, a także łatwe do utrzymania w czystości.

W schodach szklanych mamy możliwość zastosowania specjalnych gatunków szkła satynowanego, barwionego, optiwhite lub typu crash. Dobór odpowiedniego rodzaju szkła, z którego zbudowane są schody szklane zależy od preferencji klienta oraz od wnętrza, w którym mają być zamontowane.

O czym powinniśmy pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy, wybór schodów do domu nie jest sprawą prostą. Niezależnie od rodzaju wybranych przez nas schodów powinniśmy pamiętać o tym, by były wytrzymałe i solidne.
Z pewnością, w przypadku wyboru tak ważnego elementu jak schody, warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że schody będą trwałym elementem naszego domu oraz, że będą estetyczne i oryginalne, dodając naszemu domowi stylu i charakteru.

Dodatkowo pamiętajmy o szerokościach schodów i wysokościach stopni. Przyjmuje się, że szerokość biegu schodów powinna mieć co najmniej 100-110 centymetrów. Pamiętajmy, że schodami czasem trzeba wnieść meble, znieść wózek dziecięcy, a odpowiednia szerokość z pewnością ułatwi tego typu czynności. Jeśli chodzi o wysokość stopnia, to dla wygody użytkownika, powinien mieć od 15 do 18 centymetrów. Zbyt niskie lub zbyt wysokie stopnie będą uciążliwe w użytkowaniu.

Czekamy na Wasze pytania i komentarze!

e-mail: tadeusz@tierspol.pl
www.tierspol.pl
Tel. 89 741 20 95

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz