piątek, 24 listopada 2017

Jaki typ balustrad wybrać? Najnowsze trendy

Większość schodów wymaga także zaprojektowania odpowiednich balustrad. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ale i designu. Jakie są zatem rodzaje balustrad? Jakie funkcje powinny spełniać? Temu właśnie poświęcamy kolejny wpis na naszym blogu.

Czy wszystkie schody wymagają balustrad? Zdecydowana większość. Owszem, obecnie projektuje się schody bez balustrad, a producenci tego typu schodów zachwalają ich design, czy zwiększenie powierzchni mieszkalnej. Ale po stronie minusów jest jeden najważniejszy – bezpieczeństwo użytkownika. Trudno z tym argumentem się spierać, bo schody z balustradą będą w każdym wypadku bezpieczniejsze niż bez niej. Jakie więc mamy rodzaje balustrad? Czemu służą i po co są montowane? Już odpowiadamy.

Ze względu na sposób wykonania i docelowe miejsce montażu rozróżniamy balustrady wewnętrzne i zewnętrzne. Wśród tych pierwszych możemy wyróżnić balustrady ze stali nierdzewnej, ze stali zwykłej malowane, balustrady z drewnianym pochwytem, balustrady mosiężne oraz bardzo popularne w ostatnim czasie balustrady szklane i całoszklane.
Na zewnątrz montowane są najczęściej balustrady nierdzewne, szklane i stalowe - malowane proszkowo. Balustrady zewnętrzne, ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, muszą być wykonane z trwałych materiałów odpornych na deszcz, słońce czy śnieg, dlatego raczej nie stosuje się elementów drewnianych chyba, że drewno zabezpieczymy odpowiednimi środkami impregnującymi lub zastosujemy drewno o wysokiej zawartości żywicy, najczęściej egzotyczne.Każda balustrada, ze względów bezpieczeństwa powinna mieć minimum 90 cm wysokości, a w obiekcie publicznym minimum 110 cm. Ważnym elementem stanowiącym o bezpieczeństwie jest także odległość pomiędzy poszczególnymi elementami balustrady. W przypadku balustrad w obiektach publicznych odległość pomiędzy szczebelkami powinna wynosić nie mniej niż 12 cm. Przy konstruowaniu balustrad należy także pamiętać, że jeśli występują szczeble poziome, nie powinny one tworzyć swoistej drabinki, po której dzieci mogłyby się wspinać.

Tyle o konstrukcjach podnoszących bezpieczeństwo użytkowników schodów. Jakie natomiast balustrady są obecnie najpopularniejsze? Coraz częściej spotykamy się z zapytaniami i zamówieniami dotyczącymi balustrad szklanych lub całoszklanych. W obu rodzajach wykorzystywane jest tzw. szkło bezpieczne, które ma podwyższoną wytrzymałość i jest odporne na uderzenia. Oba rodzaje balustrad szklanych mają niewątpliwą zaletę, którą jest ich wygląd. Efektowne i świetnie przepuszczające światło balustrady stały się jednym z najchętniej zamawianych produktów do galerii handlowych, sklepów i innego rodzaju wnętrz publicznych. Nic w tym dziwnego, a o tym, że są efektowne niech przekonają Państwa poniższe zdjęcia.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także balustrady nierdzewne w formie relingów, z pochwytem stalowym i linkami wypełniającymi powierzchnię pomiędzy pochwytem a policzkiem schodów. Popularne wśród klientów stały się także balustrady z drewnianym pochwytem. Tu jednak sporo zależy od tego, z jakiego materiału wykonane są schody. Najczęściej tego typu balustrady montuje się przy schodach szklanych lub drewnianych.


Niezależnie od wyboru rodzaju materiału, z którego zamówimy balustrady, najważniejsze jest bezpieczeństwo. O tym powinni pamiętać projektanci, bo nawet najpiękniejsza balustrada, zaprojektowana wbrew standardom bezpieczeństwa, przez lata będzie stwarzała zagrożenie dla użytkowników schodów.

Czekamy na Wasze pytania i komentarze!

e-mail: tadeusz@tierspol.pl
www.tierspol.pl
Tel. 89 741 20 95  

3 komentarze:

  1. Balustrady nierdzewne? Gorąco polecam www.inox4you.eu!

    OdpowiedzUsuń
  2. A my polecamy gorąco balustrady nierdzewne ze strony www.inox4you.eu! Warto skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  3. A my polecamy gorąco balustrady nierdzewne ze strony www.inox4you.eu! Warto skorzystać.

    OdpowiedzUsuń