wtorek, 17 lipca 2018

Szklany wymiar w Twoim wnętrzu

Ścianki całoszklane, drzwi, balustrady, schody, kabiny prysznicowe i wiele innych wyrobów ze szkła można zaaranżować w każdym wnętrzu. Szklane konstrukcje prezentują się bardzo nowocześnie i elegancko. Jednak o całości projektu decydują także mniejsze, spójne i bardzo ważne elementy, o których w dzisiejszym artykule.

Tempered glass czyli szkło hartowane bezpieczne (tzw. ESG) to podstawowy materiał wykorzystywany w naszej branży. Nie jest to jednak zwyczajne szkło, lecz materiał poddawany specjalnej obróbce termicznej, co przekłada się na jego bezpieczeństwo w użytkowaniu. Sam proces hartowania polega na dłutrwałym ogrzewaniu i gwałtownym schładzaniu w specjalnych warunkach. Dzieki temu zabiegowi jest ono odporne na ciężar, uderzenia czy wszelkiego rodzaju zarysowania. Ważnym aspektem montażowym szklanej konstrukcji jest to, że czynności związane z jego obróbką (np. otwory) muszą być wykonane przed procesem hartowania. Należy także wziąć pod uwagę parametry samego szkła. Im wyższa i szersza tafla, tym grubość powinna być większa. Duże rozmiary samej tafli szkła powinny być zabezpieczone odpowiednimi, dedykowanymi okuciami.


W naszych projektach głównie wykorzystujemy okucia polskiego producenta - PM Polska. Do drzwi używamy najczęściej zawiasów serii GX990 w różnych odmianach. Dają one możliwość pewnej regulacji, dobrze trzymają szybę (do 45 kg para), są trwałe i ładnie się prezentują. Do tego szereg uchwytów do szkła z serii PC400, uszczelki magnetyczne do drzwi montowane na dół pod szybę i na bok pomiędzy szybą stałą a drzwiami. Czasem klient rezygnuje z uszczelek ze względów estetycznych. Do drzwi szklanych pokojowych (w zależności od materiału z jakiego została wykonana ościeżnica) służą z kolei zawiasy z serii P400 i P300. Do tego przykładowe zamki z klamką PM1015 czy 1020 lub systemy z samozamykaczami. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych właśnie szklanym konstrukcjom. Okucia stosowane w naszych projektach wykonane są z aluminium, stali nierdzewnej lub mosiądzu. Stal nierdzewna czy mosiądz mogą być błyszczące lub matowe. W przypadku aluminium – może tu być zastosowana specjalna powłoka metaliczna w odcieniach mosiądzu, brązu czy chromu. Należy jednak podkreślić, że ich ostateczny wybór powinien zostać skonsultowany z wykonawcą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że szkło zostało poprawnie zamocowane. Funkcjonalność szklanych konstrukcji to nie tylko estetyka ich mocowań, ale także odpowiedni sposób konserwacji. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju systemy przesuwne, które w trakcie użytkowania powinny być czyszczone tylko za pomocą sprężonego powietrza.

Mnogość rozwiązań, jakie dają konstrukcje szklane, jest ogromna. W ostatnim czasie mieliśmy okazję montować szklane drzwi z systemem samozamykającym. Zachęcamy do obejrzenia filmu nagranego tuż po zakończeniu montażu.



Czekamy na Wasze pytania i komentarze!
e-mail: tadeusz@tierspol.pl
Tel. 89 741 20 95  

1 komentarz:

  1. Elementy szklane we wnętrzach bardzo mi odpowiadają, zarówno w domach jak i w biurach gdzie ze szkła można ustawić ściany, drzwi, nie zabierając dzięki temu wiele cennej przestrzeni. U nas w tym zakresie działała firma Glass System i efekt przerósł oczekiwania. A szkło wbrew pozorom łatwiej umyć jak ściany.

    OdpowiedzUsuń