czwartek, 7 marca 2019

Szkło zwykłe czy odbarwione?


Zastanawiając się nad umieszczeniem szklanej konstrukcji w naszym budynku, warto zwrócić uwagę na rodzaj szkła z jakiego będzie zrobione. Czym zatem różni się szkło zwykłe od odbarwionego i gdzie sprawdzi się lepiej?


Szkło typu Optifloat to tradycyjny i podstawowy rodzaj szkła zwany również "szkłem zwykłym". Tafla Optifloat charakteryzuje się zielonkawą barwą. Jest to związane ze zwiększonym poziomem tlenków żelaza w masie szklanej. Zielony kolor zauważalny jest szczególnie na krawędziach tafli, a im grubsze szkło, tym bardziej przekłamywać będzie kolory znajdujące się za taflą. Wiele osób z chęcią wybiera szkło zwykłe, ponieważ nadaje ono szklanym elementom tzw. "masę" odróżniając je od tworzywa sztucznego np. plexi. Hartowane tafle Optifloat znajdują zastosowanie między innymi przy budowie balustrad, szklanych schodów, kabin prysznicowych, drzwi całoszklanych czy przy produkcji designerskich mebli.


Wykorzystanie tego rodzaju szkła, wiąże się z tym jakim obróbkom możemy poddawać taką taflę. Laminowane szkła zwiększy jego wytrzymałość. Piaskowanie udekoruje taflę, matowymi ornamentami. Szlifowanie sprawi, że będziemy mieli kontrolę nad kształtem krawędzi naszej szklanej konstrukcji. Szkło typu Optifloat, możemy również lakierować oraz nanosić kolorowe nadruki na jego powierzchnię, oraz poddać procesom gięcia. Jednym słowem ze "szkłem zwykłym" możemy robić prawie wszystko. Czy zatem różni się od niego szkło odbarwione?

Szkło Optiwhite jest to szkło pozbawione charakterystycznego zielonkawego koloru. Dzieje się tak ponieważ jony żelaza zostają redukowane z masy szklanej. Dlatego też szkło odbarwione jest często nazywane odżelazionym. Jego całkowita transparentność zapewnia większą przepuszczalność światła, oraz sprawia że to co widzimy za szkłem, ma bardziej naturalne, rzeczywiste barwy. Zastosowaniem szkła Optiwhite, mogą być zainteresowane osoby zwracające uwagę na kolorystykę swoich pomieszczeń, estetykę oraz wyrazistość przestrzeni. Szkło Optiwhite wspaniale nadaje się do balustrad i schodów pięknie oświetlanych przez naturalne światło.


Wraz ze wzrostem grubości tafli zwiększa się różnica w transparentności. Dla szkła odbarwionego o grubości 15mm przepuszczalność światła zwiększa się aż o 6% względem tafli Opifloat. Ponadto odbarwione tafle, zdecydowanie lepiej oddają kolor nadruków. Z tego powodu właśnie standardem jest, by przy nadrukach o grubości ponad 10mm stosować szkło Optiwhite. Jeśli zatem chcemy mieć szkło przezroczyste niczym lodowa tafla, powinniśmy wybrać szkło Optiwhite. Szczególnie, że odżelazione tafle zachowują wszystkie cechy szkła typu Optifloat i mogą być poddawane tym samym zabiegom. Mądrze wykorzystane, robić będą wielką różnice w wymarzonym domu, centrum hadlowym czy przeszkleniach biurowych bądź wystawach.

2 komentarze:

  1. Bardzo pomocny artykuł. Zanim zdecydujemy się na wybrany typ szkła warto zapoznać się z właściwościami każdego typu, aby później nie żałować.
    https://www.bbglass.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. A to już zależy od upodobań, i jeden i drugi rodzaj szkła na pewno znajduje swoich zwolenników. Ważne aby to było solidne szkło, wysokiej jakości, odporne na zarysowania, uszkodzenia. Firma Glass System zajmuje się wykonywaniem różnego rodzaju szklanych elementów, od drzwi po ścianki czy balustrady. Zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych. Znacie ich ofertę?

    OdpowiedzUsuń