czwartek, 10 listopada 2016

Jak powstają nasze schody?

Często zadają mi Państwo pytania dotyczące produkcji naszych schodów. Ile trwa realizacja? Czy będą takie jak na zdjęciach? I chyba najczęstsze pytanie czyli „jakie schody powinienem zamontować, żeby pasowały do mojego domu”? Zawsze z życzliwością mówię, że odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo tak jak nie ma dwóch identycznych wnętrz, tak i nie ma dwóch identycznych realizacji. Jak zatem wygląda proces produkcji naszych schodów? Temu właśnie chcę poświęcić dziś kilka słów.


Ważny pierwszy kontakt
Załóżmy, że klient właśnie wybudował dom, poszukuje schodów, ale jak to bywa w takich przypadkach, niekoniecznie się zna, nie wie do końca czego chce i trafia do nas. Jakiekolwiek prace nad daną realizacją rozpoczynamy właśnie od tego momentu, czasem kluczowego, bo musimy rozeznać się w oczekiwaniach klientach, a te „na świeżo” są często lepiej widoczne.

Istotne jest aby pierwszy kontakt odbył się na odpowiednim etapie budowy. Najlepszym momentem jest taki stan budowy, na którym obiekt jest zamknięty, ale nie ma jeszcze tynków i wylewek na podłogach. To dlatego, że mocowania schodów staramy się schować pod wylewkami. Poza tym mocujemy się do konstrukcyjnych elementów ścian i podłóg oraz stropów. Ważne jest, aby widać było przebieg instalacji elektrycznych i wodnych albo ogrzewania podłogowego, aby je ominąć przy montażu schodów. Oczywiście poradzimy sobie i na późniejszym etapie, ale bywa to trudniejsze i czasem kosztowniejsze. Dlatego od klienta staramy się uzyskać plan lub rysunek pomieszczenia na dolnej i górnej kondygnacji w okolicy przyszłych schodów, rysunek przekroju przez dom w tym miejscu albo całkowitą wysokość do pokonania i przekroje stropów na dole i na górze. Pytamy także oczywiście jaki jest charakter budynku – czy jest to dom, biuro, a może sklep lub budynek użyteczności publicznej. To ważne, bo nie wszędzie wszystko pasuje. Ważnym czynnikiem w ocenie gustów klienta jest także prezentacja naszych wyrobów, z których można czerpać inspiracje. Często podczas takiego, nazwijmy to wywiadu, można podpytać, które rodzaje konstrukcji, elementów wykończenia czy rodzaju wykończenia się podobają. Oczywiście na każdym etapie, służymy radą, dzielimy się swoja wiedzą, bo zależy nam na tym, by klient był usatysfakcjonowany.

Krok drugi, czyli dobrze dobrana oferta
Ważnym aspektem jest dostosowanie oferty do możliwości i co najważniejsze potrzeb klienta. Pamiętajmy, schody to nie element, który wymienia się jak firanki w domu i ma cieszyć oko przez wiele kolejnych lat. Dlatego tu potrzebny jest spokój. Przedstawiamy wstępną ofertę, a czasem kilka możliwych do realizacji opcji. Po wybraniu jednej z nich podpisujemy umowę i przystępujemy do szczegółowych pomiarów. Na tej podstawie, jeśli tylko klient sobie życzy, przedstawiamy szczegółowy projekt, w oparciu o wykonane pomiary. Po akceptacji, ewentualnych zmianach, przystępujemy do realizacji.

Czas montażu, czas realizacji
Na tym etapie możemy już określić jaki będzie czas realizacji. Materiał wybrany, pomiary wykonane i w zależności od tego, określamy czas. Zwykle, od miesiąca do dwóch.
Zwykłe standardowe schody na stalowych belkach z drewnianymi stopniami to około miesiąc naszej pracy, jeśli są gięte , krzywoliniowe, spiralne, ażurowe albo szklane, czas się wydłuża. Najdłużej produkuje się całoszklane schody ze względu na bardzo skomplikowany projekt i produkcję szklanych elementów

Przychodzi czas montażu u klienta. To najprzyjemniejszy etap produkcji schodów, bo widać wymierne efekty pracy. W całym okresie produkcji, to także najkrótszy etap. Montaż zwykłych domowych schodów zajmuje zwykle jeden dzień. Jeśli są bardziej skomplikowane lub posiadają więcej balustrad, zajmuje to dwa dni. Okres się minimalnie wydłuża jeśli zamawiane schody są ażurowe i krzywoliniowe. Najdłużej, bo do pięciu dni zajmuje montaż schodów całoszklanych, oczywiście z racji ich dość skomplikowanej budowy.

Co ważne, montaż nie jest w żaden sposób kłopotliwy dla domowników. Nie jest ani bardzo głośny ani brudny. Polega na składaniu gotowych elementów przygotowanych na podstawie pomiarów. Przy montażu pracuje zwykle około trzech osób.

Jak Państwo widzą, produkcja schodów wymaga sporych nakładów pracy i czasu, ale wszystko po to, by efekty cieszyły Państwa oko przez najbliższe wiele, wiele lat.

Czekamy na Wasze pytania i komentarze!

e-mail: tierspol@tierpol.pl
www.tierspol.pl